duminică, 14 august 2011

Englezii au pierdut meciul cu Tara Galilor

Galezii si-au luat revansa in fata rivalilor englezi, dupa infrangerea suferita pe Twickenham, saptamana trecuta.

Tara Galilor a invins Anglia la Cardiff, in returul meciului-test, cu scorul de 19-9. Prima parte a jocului a fost una foarte echilibrata, in care transformeurii si-au facut datoria alternativ.

Priestland, in minutele 2 si 10, respectiv Flood, in minutele 3 si 22, au stabilit rezultatul pauzei la 6-6.
Acelasi Flood a adus Anglia pentru prima data in avantaj la reluare, in minutul 42, tot din lovitura de pedeapsa. Au fost ultimele puncte ale englezilor, eseul fundasului Hook, din minutul 58, inclinand balanta in favoarea gazdelor.

Tot Hook a reusit si transformarea, pentru ca tot el sa mareasca apoi diferenta pana la 19-9, prin loviturile de pedeapsa reusite in minutele 68 si 80. De remarcat si faptul ca galezii au facut fata cu succes superioritatilor engleze, rezultate in urma cartonaselor galbene primite de Roberts si Philips.

Tara Galilor: 15 James Hook, 14 George North, 13 Jamie Roberts, 12 Gavin Henson, 11 Shane Williams, 10 Rhys Priestland, 9 Mike Phillips, 8 Toby Faletau, 7 Sam Warburton, 6 Dan Lydiate, 5 Alun-Wyn Jones, 4 Luke Charteris, 3 Craig Mitchell, 2 Lloyd Burns, 1 Paul James.
Rezerve: 16 Huw Bennett, 17 Ryan Bevington, 18 Josh Turnbull, 19 Justin Tipuric, 20 Tavis Knoyle, 21 Scott Williams, 22 Aled Brew.

Anglia: 15 Ben Foden, 14 Matt Banahan, 13 Mike Tindall (c), 12 Shontayne Hape, 11 Mark Cueto, 10 Toby Flood, 9 Richard Wigglesworth, 8 Nick Easter, 7 Hendre Fourie, 6 Tom Wood, 5 Courtney Lawes, 4 Louis Deacon, 3 Dan Cole, 2 Steve Thompson, 1 Alex Corbisiero.
Rezerve: 16 Lee Mears, 17 Matt Stevens, 18 Tom Palmer, 19 James Haskell, 20 Danny Care, 21 Charlie Hodgson, 22 Delon Armitage.

In alte meciuri-test, disputate ieri, Franta-Irlanda: 19-12, Italia – Japonia: 31-24, Canada-USA: 27-7 si Fiji-Tonga: 27-12.
Vineri, Rusia a fost invinsa de Northampton Saints cu 54 la 19.