luni, 29 august 2011

Anglia a invins Irlanda cu 20-9

Adversara stejarilor de la Cupa Mondiala, Anglia, a bifat o noua victorie intr-un meci pregatitor pentru competitia din Noua Zeelanda.

Englezii au fost mai buni decat Irlanda, in fata careia s-au impus cu 20-9.

Prima reusita a venit la doar 5 minute de la inceperea partidei, cand rapidul Tuilagi a reusit sa culce balonul in terenul de tinta advers.
Wilkinson a transformat, aducand Angliei un avantaj de sapte puncte pe tabela. Meciul a continuat intr-o accentuata nota de echilibru, ambele formatii cunoscandu-se foarte bine.

Pana la pauza s-a mai marcat doar din lovituri de pedeapsa. O’Gara pentru irlandezi a fructificat in minutele 10, 22 si 37, in timp ce Johhny Wilkinson a inscris si el in minutele 14 si 27. Scor dupa primele 40 de minute, 13-9 in favoarea Angliei.

Partea a doua a fost mai saraca in puncte, reusita lui Armitage, din minutul 46, fiind decisiva.
Dupa transformarea lui Wilkinson, care a dus tabela la 20-9, ambele echipe au cautat fara succes noi realizari ofensive.

Mai putem nota si cartonasul galben incasat de aripa engleza, Ashton, insa irlandezii nu au putut fructifica superioritatea.
Final 20-9 pentru Anglia.

Irlanda: 15 Geordan Murphy, 14 Tommy Bowe, 13 Keith Earls, 12 Gordon D’Arcy, 11 Andrew Trimble, 10 Ronan O’Gara, 9 Eoin Reddan, 8 Jamie Heaslip, 7 David Wallace, 6 Stephen Ferris, 5 Paul O’Connell, 4 Donncha O’Callaghan, 3 Mike Ross, 2 Jerry Flannery, 1 Cian Healy
Rezerve: 16 Rory Best, 17 Tom Court , 18 Donnacha Ryan, 19 Denis Leamy, 20 Conor Murray, 21 Jonathan Sexton, 22 Fergus McFadden

Anglia: 15 Ben Foden, 14 Chris Ashton, 13 Manu Tuilagi, 12 Mike Tindall (C), 11 Mark Cueto, 10 Jonny Wilkinson, 9 Richard Wigglesworth, 8 James Haskell, 7 Hendre Fourie, 6 Tom Croft, 5 Courtney Lawes, 4 Louis Deacon, 3 Dan Cole, 2 Steve Thompson, 1 Andrew Sheridan
Rezerve: 16 Dylan Hartley, 17 Matt Stevens, 18 Simon Shaw, 19 Tom Palmer, 20 Joe Simpson, 21 Toby Flood, 22 Delon Armitage