duminică, 14 august 2011

Africa de Sud – Australia: 9-14 in Tri Nations

Echipa nationala a Australiei s-a impus in deplasare, impotriva Africii de Sud, cu scorul de 14-9, in cea de-a patra etapa a Tri Nations Series.

Gazdele au inceput mai bine, dominand partida datorita loviturilor de pedeapsa din primul sfert de ora, reusite de Steyn si James, care au dus tabela la 6-0.
Australienii au replicat prin O’Connor, care a transformat si el o lovitura de pedeapsa, in primele minute ale partii secunde.

In minutul 48, centrul McCabe a inscris singurul eseu al partidei. Springboks au revenit in avantaj, dupa inca o lovitura de pedeapsa a lui James.

Oaspetii au continuat insa cursa de urmarire, iar O’Connor a readus formatia australiana in avantaj, in minutul 66, facand 11-9. Tot aripa O’Connor avea sa si inchida tabela, in minutul 73, consfintind astfel succesul australian in deplasare, cu scorul de 14-9.

A fost primul punct acumulat in aceasta editie de sud-africani, care se afla pe ultimul loc in clasament, dupa Noua Zeelanda si Australia, care au cate 9 puncte in cont.

Africa de Sud: 15 Frans Steyn, 14 JP Pietersen, 13 Jaque Fourie, 12 Jean de Villiers, 11 Bryan Habana, 10 Butch James, 9 Fourie du Preez, 8 Pierre Spies, 7 Danie Rossouw, 6 Heinrich Brüssow, 5 Victor Matfield, 4 Bakkies Botha, 3 Jannie du Plessis, 2 John Smit (c), 1 Tendai Mtawarira.
Rezerve: 16 Bismarck du Plessis, 17 Gurthro Steenkamp, 18 Gerhard Mostert, 19 Jean Deysel, 20 Francois Hougaard, 21 Morne Steyn, 22 Gio Aplon.

Australia: 15 Kurtley Beale, 14 James O’Connor, 13 Adam Ashley-Cooper, 12 Pat McCabe, 11 Digby Ioane, 10 Quade Cooper, 9 Will Genia, 8 Scott Higginbotham, 7 David Pocock, 6 Rocky Elsom (c), 5 James Horwill, 4 Nathan Sharpe, 3 Ben Alexander, 2 Stephen Moore, 1 Sekope Kepu.
Rezerve: 16 Saia Faingaa, 17 Salesi Ma’afu, 18 Sitaleki Timani, 19 Radike Samo, 20 Ben McCalman, 21 Luke Burgess, 22 Anthony Faingaa.