duminică, 25 septembrie 2011

RWC 2011:clasamentele si cine se califica in sferturile de finala.

Ne indreptam spre doua sferturi de finala europene si alte doua sferturi cu echipe din emisfera sudica, apoi doua semifinale europene si alte doua intre formatii din sud, ceea ce ne lasa cu o finala intre Nord si Sud. Asa arata calculele facute acum in ceea ce priveste echipele calificate din faza grupelor, cu Noua Zeelanda, Franta, Anglia, Argentina, Irlanda, Australia, Africa de Sud si Tara Galilor gata sa se califice din grupe. Aveti mai jos situatia in fiecare grupa si programul sferturilor de finala. Iata cum sta situatia in grupele Cupei Mondiale cu inca 3 partide ramase de jucat din fiecare grupa.

In grupa A, Noua Zeelanda a trecut de Franta mult mai lejer decat s-ar fi asteptat, 31-17, si este clar ca va castiga aceasta grupa. Le fel de clar este si faptul ca Franta va fi pe 2. De remarcat insa faptul ca Tonga a invins Japonia si nu va parasi CM fara victorie. Nimic nu se mai poate intampla in ultimele meciuri, poate doar o (semi)surpriza din partea Frantei, care s-ar putea sa nu ia maximum de puncte in fata celor din Tonga.

Grupa B este in mod cert cea mai echilibrata si interesanta pentru noi. Aici, Argentina a invins Scotia cu 13-12 cu o penalitate in minutul 74 si un dropgol ratat de scotieni in ultimele secunde. Asta dupa Scotia a condus cu 12-6, asa ca va dati seama ce meci a fost. In aceste conditii, Argentina si Scotia sunt la egalitate de puncte, 10, pe locul 1, iar Anglia este pe locul 1 cu 14 puncte. In ultimele meciuri, Anglia si Scotia joaca una cu cealalta, iar Argentina cu Georgia. E clar ca Argentina are cele mai mari sanse de a se califica, fie de pe 1 fie de pe 2. Teoretic, Anglia este si ea favorita in fata scotienilor, dar batalia va fi mare. In ce ne priveste, Romania are propriul "razboi" cu Georgia, pentru a evita ultimul loc.

In Grupa C, Irlanda conduce in mod surprinzator cu 3 puncte in fata Australiei si 8 in fata Italiei. Aici este clar ca Australia va face 15 puncte in ultima etapa in fata Rusiei, dar intrebarea este ce vor face Irlanda si Italia. Daca Irlanda pierde meciul cu italienii ar putea chiar sa nu se califice in sferturi! Asta pentru ca Italia mai are un meci de jucat cu SUA, meci deloc usor in din care ar putea sa ia 5 puncte. Asadar, Australia nu prea are cum sa rateze calificare, dar sunt sanse ca a doua echipa sa se decida in ultima partida, Irlanda - Italia (cu conditia ca italienii sa bata mai intai SUA).

De notat in aceasta grupa meciurile interesante ale Rusiei. Aceasta a luat un bonus defensiv cu SUA si apoi a marcat 3 eseuri Italiei si 2 Irlandei.

Grupa D o are favorita pe Africa de Sud, locul 1 cu 3 victorii consecutive, insa sud-africanii nu sunt calificati matematic. Ei trebuie sa faca un meci bun cu Samoa pentru a scapa de emotii. A doua calificata pare sa fie Tara Galilor, desi acum este abia pe 3, cu 5 puncte. Galezii mai au insa de jucat 2 meciuri cu cele mai slabe formatii din grupa, Namibia si Fiji, unde au mari sanse sa castige. Astfel, Africa de Sud si Tara Galilor se indreapta spre sferturi, chiar daca Samoa a facut partide frumoase pana acum.

Poate va intrebati cine cu cine va juca in sferturi. Ei bine, asa cum arata si cum se intrevede acum situatia, vom avea:

Irlanda (loc 1 C) - Tara Galilor (loc 2 D)
Anglia (loc 1 B) - Franta (loc 2 A)
Africa de Sud (loc 1 D) - Australia (loc 2 C)
Noua Zeelanda (loc 1 A) - Argentina (loc 2 B)

Surpriza sau nu, 2 "europene" si 2 "sudiste" in sferturi, fata in fata. Surpriza merge si mai departe, pentru ca in semifinale sunt "imperecheate" sfertul de finala 1 cu sfertul 2 si sfertul 3 cu sfertul 4, ceea ce ne da iarasi o echipa din europa si una din sud in finala!

Daca va fi sau nu asa vom vedea. Cert este faptul ca mai avem de vazut cateva meciuri interesante in grupe: Franta - Tonga, Romania - Georgia, Anglia - Scotia, Irlanda - Italia si Tara Galilor - Fiji.

Aveti mai jos rezultatele si clasamentele actuale din grupele Cupei Mondiale.

Nu uitati ca programul televizarilor de pe Digi Sport.