sâmbătă, 10 septembrie 2011

Noua Zeelanda - Tonga : 41-10

All Blacks au invins mai greu decat se asteptau selectionata din Tonga in meciul de deschidere al Cupei Mondiale. Neozeelandezii s-au impus cu 41-0, dupa ce la pauza tabela arata 29-3. Asta inseamna ca scorul reprizei a doua a fost doar 12-7 pentru tara gazda, un scor mult prea mic decat sperau localnicii. Per ansamblu a fost un joc mediocru al neozeelandezilor, care cu siguranta vor avea de infruntat numeroase critici. De partea cealalta, Tonga merita felicitata pentru ultimele 40 de minute, cand i-au tinut pe All Blacks in propriul 22 cu 6 gramezi consecutive.Statisticile meciului arata 6-1 la eseuri pentru All Blacks, 1-1 la penalitati doar si 10-7 la gramezi castigate si 49% - 51& la posesie. Asta ne arata ca meciul a fost mai echilibrat decat se astepta oricine de pe stadion si nu numai.

Cea mai mare surpriza vine din statistica oficiala IRB privind timpul de joc petrecut in 22-ul adversarilor: 7 minute All Blacks vs 12 minute Tonga. Cu adevarat niste cifre suprinzatoare.

Chiar daca nu a impresionat, Noua Zeelanda a castigat si a luat 5 puncte din acest meci. Tonga a punctat doar la impresia artisitica, ramanand insa fara puncte. Pentru tongalezi urmeaza meciul cu Canada, pentru Noua Zeelanda urmeaza partida cu Canada.

Noua Zeelanda - Tonga 41-10

Au marcat: Dagg, 2e, Kahui, 2e, Kaino, 1e, Nonu, 1r, Carter, 3t, 1lp, Slade, 1t, respectiv Taumalolo, 1e, Morath, 1lp, 1t

Noua Zeelanda: 15 Israel Dagg - 14 Richard Kahui, 13 Ma'a Nonu, 12 Sonny Bill Williams, 11 Isaia Toeava - 10 Daniel Carter, 9 Jimmy Cowan - 8 Victor Vito, 7 Richie McCaw (capt), 6 Jerome Kaino - 5 Ali Williams, 4 Brad Thorn - 3 Owen Franks, 2 Andrew Hore, 1 Tony Woodcock.
Rezerve: 16 Corey Flynn, 17 Ben Franks, 18 Anthony Boric, 19 Sam Whitelock, 20 Piri Weepu, 21 Colin Slade, 22 Cory Jane.

Tonga: 15 Vunga Lilo - 14 Viliame Iongi, 13 Suka Hufanga, 12 Andrew Ma'ilei, 11 Siale Piutau - 10 Kurt Morath, 9 Taniela Moa - 8 Viliami Ma'afu, 7 Finau Maka (c), 6 Sione Kalamafoni - 5 Joe Tu'ineau, 4 Paino Hehea - 3 Taufa'ao Filise, 2 Aleki Lutui, 1 Soane Tonga'uiha.
Rezerve: 16 Ephraim Taukafa, 17 Alisona Taumalolo, 18 Kisi Pulu, 19 Sione Timani, 20 Samiu Vahafolau, 21 Samisoni Fisilau, 22 Alipate Fatafehi.