duminică, 18 septembrie 2011

Irlanda - Australia - 15 - 6

Ce surpriză în grupa C! După ce s-a chinuit să bată SUA (22-10), Irlanda, echipa fără nicio victorie în meciurile de pregătire, a depășit (15-6) Australia, formația care tocmai a câștigat Tri-Nations după succesul cu Noua Zeelandă. Acest eșec îi va arunca pe ”canguri” pe locul 2 în grupă, iar în ”sferturi” ei vor da de cealaltă dublă campioană mondială din rugby, Africa de Sud!

Niciodată în cele trei confruntări de până acum nu reușise Irlanda să bată Australia la Cupa Mondială (în 30 de meciuri directe a reușit 9 victorii și un egal). Și a făcut-o tocmai astăzi, când în fața ei s-a aflat câștigătoarea din 2011 a Tri-Nations... Rezultatul va avea consecințe importante asupra stabilirii culoarelor pe care vor merge cele două echipe în sferturile de finală. Irlanda are șanse mari să câștige grupa și să evite astfel Africa de Sud. Peste deținătoarea titlul mondial va da, însă, Australia, fiind greu de crezut că ea se va mai încurca în disputele cu SUA și Rusia. Iar mai departe, în semifinale,dacă va trece de Springboks, se va afla față-n-față cu Noua Zeelandă!

Meciul de astăzi n-a fost unul foarte spectaculos, dovadă că nu s-a înscris nici măcar un eseu. Titularizat aripă, în locul lui Digby Ioane, accidentat, James O’Connor a deschis scorul printr-o penalitate, în minutul 11 (3-0). Irlanda a reacționat și, grație travaliului depus de linia a treia, a răsturnat situația în urma loviturilor de picior ale lui Jonathan Sexton: o penalitate (min. 16) și un dropgol (min. 17). Cu toate că a încercat să declanșeze atacuri în viteză, la mână, australienii s-au împotmolit în fața ”redutei” irlandeze. Așa că până la pauză n-a reușit decât să egaleze prin același James O’Connor. Și tot dintr-o lovitură de pedeapsă (min. 25, 6-6).

Următoarele 40 de minute au fost catastrofale pentru ”galbeni”, care n-au mai înscris niciun punct! Ceea ce australienilor li se întâmplă foarte rar... Ca să nu spunem că niciodată, deși s-ar putea să fie chiar așa. Irlanda, în schimb, fără să se complice, s-a apărat exemplar și a mai pus 9 puncte pe tabelă prin alte trei penalități concretizate de Sexton (min. 49) și O'Gara (min. 63, 71). Mai mult decât atât, în minutul 78, când ”cangurii” atacau cu disperare pentru a marca un eseu, Bowe a intreceptat un balon, a făcut o cursă de 90 de metri, însă a fost prins și blocat în fața terenului de țintă australian...

Pentru australieni, stadionul din Auckland pe care s-a disputat meciul pare blestemat. Ei au suferit a 13-a înfrângere consecutivă pe ”Eden Park”, precedentele douăsprezece fiind suferite, firește, în fața Noii Zeelande. Irlanda, în schimb, s-a revanșat pentru acea înfrângere din 1991 (18-19), de pe Lansdowne Road - Campese a înscris eseu pentru Australia la ultima acțiune de atac a meciului!                                                                                                                      AUSTRALIA: 15. Kurtley Beale - 14. James O'Connor, 13. Anthony Fainga'a, 12. Pat McCabe, 11. Adam Ashley-Cooper – (md) 10. Quade Cooper, (mg) 9. Will Genia - 7. Ben McCalman, 8. Radike Samo, 6. Rocky Elsom - 5. James Horwill (cpt.), 4. Dan Vickerman - 3. Ben Alexander, 2. Tatafu Polota-Nau, 1. Sekope Kepu.

Rezerve: 16. Saia Faingaa, 17. James Slipper, 18. Rob Simmons, 19. Wycliff Palu, 20. Scott Higginbotham, 21. Luke Burgess, 22. Drew Mitchell.

IRLANDA: 15. Rob Kearney -14. Tommy Bowe, 13. Brian O'Driscoll (cpt.), 12. Gordon D'Arcy, 11. Keith Earls - (md)10. Jonathan Sexton, (mg) 9. Eoin Reddan - 7. Sean O'Brien, 8. Jamie Heaslip, 6. Stephen Ferris - 5. Paul O'Connell, 5. Donncha O'Callaghan - 3. Mike Ross, 2. Rory Best, 1. Cian Healy.

Rezerve: 16. Sean Cronin, 17. Tom Court, 18. Donnacha Ryan, 19. Denis Leamy, 20. Conor Murray, 21. Ronan O'Gara, 22. Andrew Trimble.