miercuri, 28 septembrie 2011

Romania 9-25 Georgia

Din pacate, Romania a fost invinsa si in cea de-a patra partida de la Cupa Mondiala. Echipa noastra a pierdut in fata Georgiei, adversarul considerat cel mai facil din grupa noastra. Stejarii nu au marcat niciun eseu, inscriind doar din 3 penalitati, prin Dumbrava si Vlaicu. Georgienii au inscris o incercare, transformata, si au mai punctat din alte 6 lovituri de penalizare. Romania ramane asadar cu 0 puncte si 0 victorii la Mondiale.Greu de scris despre meciul dintre Romania si Georgia, in conditiile in care acesta era cel mai accesibil adversar al nostru din grupa si noi nu am reusit sa ii marcam nici macar un eseu.

Partida, per ansamblu, nu a fost deloc una spectaculoasa, exact cum suntem obisnuiti sa jucam cu ei in Cupa Europeana a Natiunilor: bataie pe inaintare, lupta la sol, penalitati multe si poate mai scapa si un balon pe treisferturi. Astazi nu a scapat niciunul, nici la noi dar nici la ei. In schimb, georgienii au stat cu atacul mai mult la noi in teren si au primit penalitati pe care le-au transformat.

Placajele ratate si pasele gresite au fost, ca si in meciurile precedente, cele care ne-au "mancat" meciul. Plus cateva greseli fluierate rapid la sol, de unde adversarii au marcat.

0-3, 3-3, 3-6, 3-9, 6-9 si 6-12. Aceasta a fost desfasurarea scorului in prima repriza, cu cateva momente care merita punctate. Mai intai, ratarea de catre Dumbrava a unei penalitati accesibile la scorul 0-0, in minutul 4. Apoi, o aparare buna undeva in minutul 15 la o faza ce se putea duce in eseu georgian. Un alt moment important: patrunderea lui Tonita din minutul 18, urmata de o pasa si un inainte la Dumbrava. In plus, in ultimele minute ale reprizei am avut tusa in 22-ul adversarilor insa am repus gresit si am pierdut balonul. Una peste alta, o repriza incalcita in care nimeni nu s-a remarcat, insa georgienii au marcat.

6-19, 6-22, 9-22 si 9-25. Astfel s-a jucat in partea a doua, momentul in care Georgia ne-a marcat un eseu ce a decis meciul. Incercarea georgiana a venit dupa cate o penalitate ratata de fiecare parte. Gruzinii au reusit sa faca un atac cu 17 momente de fixare! si ne-au dus pana in terenul de tinta, profitand de lipsa unor placaje decisive. Uriasul Gorgodze a culcat si cam acolo s-a rupt meciul. Mai ales ca a iesit si Dumitras, accidentat.

Vreme de 10 minute dupa eseu nu s-a intamplat mai nimic notabil, intrand iarasi in jocul de uzura georgian si nereusind sa avansam catre 22 macar. Un singur mol parea promitator, undeva la 15 metri, insa am pierdut balonul usor. Intre timp s-au facut si schimbari, iesind Petre, Paulica, Tonita si Dumbrava.

Momentele decisive au fost in minutele 69 si 71. Mai intai, georgienii au atacat si au mai primit o penalitate care le-a adus 3 puncte. Apoi, Romania a atacat si a primit o penalitate in 22. La 6-22 noi am decis sa transformam acea penalitate pentru a mai lua 3 puncte. Cealalta varianta ar fi fost sa incercam sa marcam eseu. Am luat respectivele 3 puncte (9-22), insa pana la final nu am mai reusit sa ne intoarcem in acea zona cu atacul si nici nu am mai avut vreo sansa de eseu. Cu siguranta se va discuta mult pe tema "trebuia sau nu sa fortam eseul". Mai mult, Georgia ne-a presat si era cat pe ce sa mai inscrie un eseu, multumindu-se pana la urma cu inca o penalitate.

9-25 a fost Romania - Georgia la Cupa Mondiala. Ramanem fara victorie si fara punct la acest Mondial. Nu s-a mai intamplat din 1995 ca Romania sa nu castige macar un meci la Cupa Mondiala.

La aceasta editie de CM, Romania si Namibia sunt singurele echipe care nu au luat niciun punct in faza grupelor a CM. Din pacate, Romania a inscris cele mai putine eseuri de la acest Mondial, 3, chiar mai putine decat Namibia, care are 4 incercari.

Romania - Georgia 9-25

Au marcat: Dumbrava, 2lp, Vlaicu, 1lp, respectiv Gorgodze, 1e, Kvirikashvili, 5lp, 1t, Urjukashvili, 1lp
Arbitru: Dave Pearson (Ang). Margine: Romain Poite (Fra), Vinny Munro (NZ). Video: Giulio De Santis (It)

Romania: 15. Iulian Dumitras - 14. Stefan Ciuntu, 13. Csaba Gal, 12. Ionut Dimofte, 11. Madalin Lemnaru - 10. Danut Dumbrava, 9. Florin Surugiu - 8. Daniel Carpo, 7. Ovidiu Tonita, 6. Mihai Macovei - 5. Cristian Petre, 4. Valentin Ursache - 3. Paulica Ion, 2. Marius Tincu (cap),1. Mihaita Lazar,

Rezerve: 16. Bogdan Zebega, 17. Silviu Florea, 18. Valentin Poparlan, 19. Daniel Ianus, 20. Valentin Calafeteanu, 21. Constantin Gheara, 22. Florin Vlaicu

Georgia: 15. Lasha Khmaladze - 14. Revaz Gigauri, 13. David Kacharava, 12. Tedo Zibzibadze, 11. Alexander Todua - 10. Merab Kvirikashvili, 9. Irakli Abuseridze (cap) - 8. Dimitri Basilaia, 7. Mamuka Gorgodze, 6. Giorgi Chkhaidze - 5. Vakhtang Maisuradze, 4. Ilia Zedginidze - 3. David Zirakashvili, 2. Jaba Bregvadze, 1. David Khinchagishvili

Rezerve: 16. Goderdzi Shvelidze, 17. Vasil Kakovin, 18. Levan Datunashvili, 19. Givi Berishvili, 20. Bidzina Samkharadze, 21. Irakli Chkhikvadze, 22. Malkhaz Urjukashvili