duminică, 31 iulie 2011

Noua Zeelanda a zdrobit campioana mondiala

Selectionata Noii Zeelande a invins sambata dimineata cu 40-7 echipa Africii de Sud, in cea de-a doua etapa a Tri Nations.

All Blacks au inceput in forta si Dan Carter a transformat o lovitura de pedeapsa la doar trei minute de la inceperea jocului.
Presiunea gazdelor si-a aratat efectul in minutul 12, cand pilierul Crockett a culcat balonul in terenul de tinta advers, ducand scorul la 7-0.

Carter a ratat transformarea, dar sud-africanii au avut cateva minute de cosmar, in minutul 15 ei mai primind un eseu de la aripa Guildford.
Din nou Carter a ratat punctele suplimentare, lucru care a permis sud-africanilor sa reechilibreze oarecum balanta dupa eseul venit pe mana capitanului Smit, in minutul 29.
Steyn a transformat, iar tabela indica o diferenta fragila in acel moment, 13-7.

All Blacks au calcat din nou pedala de acceleratie si Cory Jane a marcat inca un eseu, in minutul 34. Carter a ratat din nou, astfel ca scorul primei parti a fost 18-7 in favoarea gazdelor.

Partea a doua a consemnat un joc intr-o singura directie, spre buturile oaspetilor.
Neozeelandezii au acumulat fara emotie punctul bonus pentru patru eseuri marcate. Guildford, Jane si Slade au reusit alte trei incercari, in aceasta jumatate a meciului Carter inscriind de doua ori din conversii, plus o lovitura de penalitate.

Scor final 40-7 in favoarea Noii Zeelande, care se instaleaza momentan pe primul loc in clasament. Probleme pentru Africa de Sud, care a pierdut la diferente destul de mari primele doua jocuri, ambele disputate in deplasare, permitand atat Australiei cat si noii Zeelande acumularea de puncte bonus.

Noua Zeelanda: 15 Mils Muliaina, 14 Cory Jane, 13 Conrad Smith, 12 Ma’a Nonu, 11 Zac Guildford, 10 Daniel Carter, 9 Jimmy Cowan, 8 Adam Thomson, 7 Richie McCaw (C), 6 Jerome Kaino, 5 Ali Williams, 4 Samuel Whitelock, 3 Ben Franks, 2 Andrew Hore, 1 Wyatt Crockett
Rezerve:16 Corey Flynn, 17 John Afoa, 18 Jarrad Hoeata, 19 Liam Messam, 20 Piri Weepu, 21 Colin Slade, 22 Sonny Bill Williams

Africa de Sud: 15 Morne Steyn, 14 Bjorn Basson, 13 Adi Jacobs, 12 Juan de Jongh, 11 Lwazi Mvovo, 10 Pat Lambie, 9 Ruan Pienaar, 8 Danie Rossouw, 7 Jean Deysel, 6 Deon Stegmann, 5 Alistair Hargreaves, 4 Gerhard Mostert, 3 Werner Kruger, 2 John Smit (C), 1 Dean Greyling
Rezerve: 16 Chiliboy Ralepelle, 17 CJ van der Linde, 18 Ryan Kankowski, 19 Ashley Johnson, 20 Charl McLeod, 21 Wynand Olivier, 22 Odwa Ndungane