sâmbătă, 23 iulie 2011

Africa de Sud, invinsa clar de Australia

In debutul Tri Nations sud africanii au fost invinsi fara drept de apel de Australia cu scorul final de 39 la 20.

Australia a deschis scorul prin eseul lui Alexander din minutul 8, transformat de O’Connor. Al doilea eseu a venit dupa doua minute, aripa Ioane marcand si el.
Africa de Sud a reusit primele puncte in minutul 30, dupa lovitura de pedeapsa reusita a lui Steyn.
O’Connnor a restabilit diferenta de 12 puncte cu o lovitura de pedeapsa reusita cateva minute mai tarziu.
Uvertura sud-africanilor a stabilit scorul pauzei cu o noua lovitura de pedeapsa: 15-6.

In partea secunda australienii au avut un sfert de ora foarte magnific, timp in care au reusit trei eseuri prin O’Connor, Moore si Ashley-Cooper, toate trei transformate de primul si s-au distantat serios. Tot O’Connor a mai transformat si o lovitura de pedeapsa.

Sud africanii au avut o tresarire de orgoliu la scorul de 39 la 6 si au marcat doua eseuri prin Ralepelle si Smit, ambele transformate de Lambie.

Australia: 15 Kurtley Beale, 14 James O’Connor, 13 Adam Ashley-Cooper, 12 Pat McCabe, 11 Digby Ioane, 10 Quade Cooper, 9 Will Genia, 8 Ben McCalman, 7 David Pocock, 6 Rocky Elsom (C), 5 James Horwill, 4 Rob Simmons, 3 Ben Alexander, 2 Stephen Moore, 1 Sekope Kepu.
Rezerve: 16 Saia Fainga’a, 17 Pekahou Cowan, 18 Nathan Sharpe, 19 Matt Hodgson, 20 Scott Higginbotham, 21 Nick Phipps, 22 Anthony Fainga’a.

Africa de Sud: 15 Gio Aplon, 14 Bjorn Basson, 13 Juan de Jongh, 12 Wynand Olivier, 11 Lwazi Mvovo, 10 Morné Steyn, 9 Ruan Pienaar, 8 Ashley Johnson, 7 Danie Rossouw, 6 Deon Stegmann, 5 Alistair Hargreaves, 4 Flip van der Merwe, 3 Werner Kruger, 2 John Smit (C), 1 Dean Greyling
Rezerve: 16 Chiliboy Ralepelle, 17 CJ van der Linde, 18 Ryan Kankowski , 19 Jean Deysel, 20 Charl McLeod, 21 Adrian Jacobs, 22 Patrick Lambie.