sâmbătă, 3 decembrie 2011

Timisoara a castigat Cupa Romaniei Gold Corporation

Stadionul “Cetate” din Alba Iulia a avut parte de o partida incendiara intre RCM Timisoara si CSM Stiinta Baia Mare.

80 de minute de foc pentru ambele echipe in fata a peste 6.000 de spectatori.

Ionut Dimofte deschide scorul cu o lovitura de pedepasa inca din primul minut, iar cateva momente mai tarziu Calafeteanu are ocazia sa egaleze, dar rateaza lovitura de pedeapsa. Vasile Rus primeste primul cartonas galben al partidei si Timisoara ramane in 14 oameni pe teren. Acest lucru nu i-a demoralizat pe jucatori si cateva minute mai tarziu Madalin Lemnaru reuseste prima incercare, Calafeteanu transforma si scorul devine 7-3, in minutul 9 al partidei.

La mijlocul primei reprize, Calafeteanu reuseste o noua incercare transformata si scorul este 14-3. Vlaicu, abia transferat de la Steaua, rateaza prima lovitura de pedeapsa pentru noua echipa.
Cateva minute mai tarziu, Calafeteanu reuseste sa mai aduca 3 puncte echipei sale, scor 17-3.
Final de partida spactaculos, Lemnaru marcheaza a treia incercare a partidei, Calafeteanu transforma fara probleme si echipele se retrag la vestiar cu scorul 24-3. Dinis a primit galben in minutul 30.

Tot Timisoara deschide si cea de-a doua repriza cu o noua incercare reusita de Calafeteanu, scor 29-3.
Makapelu primeste cartonas galben si Timisoara este din nou in 14 oameni pe teren.

Baia Mare profita de ocazie si reuseste prima incercare a lor din aceasta partida prin tanarul pilier Silviu Suciu.

Ioan Pop transforma si scorul devine 29-10.
Calafeteanu reuseste o noua lovitura de pedeapsa, iar la finalul meciului tabela de marcaj arata 32-10 in finala Cupei Romaniei Gold Corporation.

Inainte de meci, Valentin Calafeteanu a primit si trofeul pentru cel mai bun marcator al SuperLigii CEC Bank si Ionut Dimofte cel pentru locul doi.

TIMISOARA-BAIA MARE: 32-10
03 decembrie 2011, Stadion Cetate (Alba-Iulia)
Arbitri: Attalan Salem (30 ani – Top 14) – Datas Nicolas, Falaise Alain
Arbitru nr. 4: Bargaunas Horatiu
Arbitru video: Iordachescu Vlad
Observator federal: Spataru Silviu

Timisoara: 15. Vlaicu Florin, 14. Lemnaru Madalin, 13. Makapelu Lapana, 12. Kinikinilau Paula, 11. Rosu Valentin, 10. Fantanaru Florin, 9. Calafeteanu Valentin (C), 24. Balan Petru, 2. Capatana Eugen, 1. Pungea Horatiu, 4. Drenceanu Marian, 5. Lazar Dorin, 6. Lucaci Viorel, 7. Rus Vasile, 8. Pahulu Andrew
Rezerve: 16. Borzas Paul, 17. Maris Samuel, 18. Alexandru Tarus, 19. Dumitru Victor, 20. Zaiba Raul, 21. Ciocea Dorian , 22. Bianu Cristian, 23. Tanase Laurentiu

Baia Mare: 32. Niacsu Ionut, 21. Pop Ioan, 13. Gal Csaba, 12. Dinis Cristian, 31. Botezatu Danut, 10. Dimofte Ionut, 20. Ailenei Vlad, 25 Ursache Andrei, 2. Radoi Andrei, 1. Balan Cristian, 18. Hristache Ionut, 4. Cirtiu Cosmin, 27. Stoica Cristian, 8. Danila Marius, 7. Macovei Mihai (C)
Rezerve: 16. Rusu Paul, 3. Barlea Vasile, 28, Dico Mihai, 6. Morrell Sean, 30. Podea Cristian, 22. Nistor Andrei, 29 Budusanu Ionut, 5. Suciu Silviu