sâmbătă, 16 aprilie 2011

Steaua a cîştigat primul duel cu Dinamo: 26-16 la rugby

Steaua a învins pe Dinamo la rugby, scor 26-16, în primul episod al Derby de România, meciul disputîndu-se în etapa a 4-a a Superligii CEC Bank.

"Roş-albaştrii" s-au desprins la 17 puncte pe finalul primei reprize, scor 20-13, după ce au reuşit două eseuri, prin Florin Ioniţă şi Daniel Oanuş, însă Dinamo s-a apropiat în actul secund la şapte puncte. După ce căpitanul stelist Dănuţ Dumbravă a ratat o transformare cu trei minute înaintea finalului, Florin Vlaicu a adus ultimele trei puncte în tabăra gazdelor, anulînd astfel şi punctul bonus al dinamoviştilor.

26-16, min. 79 - transformare Florin Vlaicu

De fiecare dată derby-ul trebuie să îşi pună amprenta pe joc. Mă aşteptam la un joc mai spectaculos, din păcate a fost un joc de uzură. Felicit jucătorii echipei Dinamo pentru că nu s-au lăsat convinşi că sînt mai slabi decît noi. Reproşez echipei mele că s-a relaxat mult prea devreme, îmi doream mai mult de la acest joc

Dinamo - Farul Constanţa 16-32

"A fost o încleştare, am dominat în prima repriză, acest lucru s-a văzut şi pe tabelă, dar am avut o cădere inexplicabilă în cea de-a doua. Am avut o ratare de la 40 de metri, trebuia să îl las pe Vlaicu să execute. Asta e, s-a întîmplat"