sâmbătă, 11 iunie 2011

Africa de Sud s-a impus meritat in fata Georgiei, dupa recitalul lui Gray

In cel de-al doilea meci de la IRB Nations Cup, South African Kings au reusit o victorie meritata in fata georgienilor. Succesul africanilor s-a conturat insa abia in repriza secunda, dupa o prima parte foarte echilibrata, in care cele doua au mers umar la umar.

Scorul a fost deschis de formatia Georgiei, care a marcat un eseu prin Chkhikvadze, in minutul 5, dupa care Urjukashvili a transformat. 8 minute mai tarziu incepea recitalul centrului Gray, cel care a reusit un eseu la centru, indelung aplaudat de public. Egalarea a venit dupa transformarea lui Streydom, iar africanii atacau tot mai sustinut. Acelasi Streydom inscrie din nou din lovitura de pedeapsa, in minutul 18, ducand scorul la 10-7.

Inaintarea Georgiei functioneaza inca odata si sparge blocajul sud-african in minutul 22, cand Khamashuridze culca din nou balonul in terenul de tinta advers, dupa o eroare in aparare a adversarilor. Urjukashvili transforma cu siguranta, iar Georgia avea tabela favorabila, 14-10.

Cu toate ca pe finalul primei reprize sud-africanii au ramas fara Newland, avertizat de arbitru, ei vor reusi sa reduca ecartul la doar un punct, dupa ce Streydom mai transforma odata. Scorul pauzei: 14-13 in favoarea Georgiei.
Partea a doua debuteaza cu un duel la distanta al transformeurilor. Ploaia a schimbat destul de mult aspectul jocului, iar africanii au parut ca s-au adaptat mai bine la noile conditii meteorologice. Streydom, Urjukashvili si din nou Streydom duc scorul la 19-17 in favoarea Africii de Sud, care a beneficiat si de superioritatea numerica rezultata dupa cartonsul galben primit de Chkhikvadze.

Ultimele 10 minute apartin lui Gray, care marcheaza de doua ori consecutiv, gasind un tendon ahilian in defensiva Georgiei pe flancul drept in directia de atac sud-africana. Streydom transforma una din incercari, iar scorul final este stabilit la 31-17 in favoarea South African Kings. Castigatorii au terminat meciul cu un om mai putin, Potgieter fiind avertizat.

Omul meciului a fost fara indoiala Gray, cu cele 3 eseuri reusite. Niciuna dintre echipe nu a beneficiat de punct bonus, insa, datorita diferentei de puncte, South African Kings este noua lidera a IRB Nations Cup.

IRB NATIONS CUP: SOUTH AFRICAN KINGS – GEORGIA: 31-17
Arbitri: Jerome Garces (Franta) – Horatiu Bargaunas (Romania), Inigo Atorrasagasti (Spania)
Arbitri asistenti: Robert Diaconescu (Romania), Danut Frasineanu (Romania)

Africa de Sud: 15. Mzwandile Stick(C), 14. Marcello Sampson, 13. Siyanda Grey, 12. Wayne Stevens, 11. Sarel Marais, 10. Louis Strydom, 9. Yusef Abrahams, 8. Luke Watson, 7. Devin Oosthuizen, 6. Jacques Engelbrecht, 5. Ross Kennedy, 4. Barend Pieterse, 3. Clint Newland, 2. Johannes Franklin, 1. Jaco Engels
Rezerve: 16. Frank Herne, 17. Andre Schlechter, 18. Wayne Van Heerden, 19. Jacques Potgieter, 20. Danie Faasen, 21. Shane Gates, 22. Jaco Bekker

Georgia:15. Malkhaz Urjukashvili, 14. Besiki Khamashuridze, 13. George Jimsheladze, 12. Irakli Giorgadze, 11. Irakli Chkhikvadze, 10. Lasha Khmaladze, 9. Bidzina Samkharadze, 8. Zviad Maisuradze, 7. Viktor Kolelishvili, 6. Givi Berishvili, 5.Vakhtang Maisuradze, 4.Ilia Zedginidze (C), 3. Vasil Kakovin, 2. Akvsenti Giorgadze, 1. Goderdzi Shvelidze.
Rezerve:16. Shalva Mamukashvili, 17. Karlen Aseishvili, 18.Giorgi Nemsadze, 19. Dimitri Basilaia, 20. Giorgi Begadze, 21. Alexander Todua, 22. Beka Urjukashvili.