sâmbătă, 12 martie 2011

Stejarii au pierdut meciul cu Georgia

Romania a pierdut la Tbilisi in a patra etapa a Cupei Europene a Natiunilor.

Imnul Romaniei a fost intampinat cu fluieraturi de cei 28.000 de spectatori prezenti pe Stadionul Lokomotiv, jucatorii georgieni facand semne catre tribune pentru a opri corul de fluieraturi.

Merab Kvirikashvili a deschis scorul pentru gruzini cu o lovitura de pedeapsa de la 38 de metri.

Minutul 11 a adus si primul eseu. Pilierul David Zirakashvili a culcat balonul in terenul de tinta si acelasi Kvirikashvili a transformat. Georgienii au presat si trei minute mai tarziu fundasul Khamashuridze a inscris o noua incercare, netransformata de aceasta data.

Romanii au beneficiat de o lovitura de pedeapsa la 25 de metri de buturile adverse dar Vlaicu, fluierat copios de intreg stadionul, a ratat transformarea. Tot jucatorul stelist a adus primele puncte in contul tricolorilor, in minutul 24, dintr-o lovitura de pedeapsa.
Kvirikashvili rateaza si el o lovitura de pedeapsa de la 22m, patru minute mai tarziu.
In ultimele secunde ale primei parti, Vlaicu stabileste scorul pauzei dintr-o lovitura de pedeapsa de la 18 metri. Georgia 15, Romania 6.

Romanii au avut sansa de a inscrie dar Vlaicu a ratat trei lovituri de pedeapsa in partea secunda.
Kvirikashvili a marit avantajul echipei sale dintr-o lovitura de pedeapsa.

Romanii au atacat si au reusit in cele din urma sa inscrie un eseu prin Popirlan. Calafeteanu a ratat transformarea si scorula devenit 18-11.

Kvirikashvili a avut sansa de a mari diferenta pentru georgieni dar a ratat o lovitura de pedeapsa din pozitie centrala.

Romania pierde la Tbilisi si ramane pe pozitia 3 in clasamentul CEN. Stejarii mai au de disputat restanta cu Ucraina.

GEORGIA – ROMANIA: 18-11
Stadionul Lokomotiv
Spectatori: 28.000
Ora 15.00 (13.00 ora Romania)
Arbitri: David Wilkinson (Irlanda) – Olly Hodges (Irlanda), Michael Black (Irlanda)

Marcatori
Georgia: Zirakashvili -eseu; Khamashuridze – eseu; Kvirikashvili – lovitura de pedeapsa (2), transformare
Romania: Popirlan – eseu; Vlaicu – lovitura de pedeapsa (2)

ROMANIA: 15. Iulian Dumitras, 14. Madalin Lemnaru, 13. Ionel Cazan, 12. Robert Dascalu, 11. Catalin Fercu, 10. Florin Vlaicu, 9. Florin Surugiu, 8. Daniel Carpo, 7. Daniel Ianus, 6. Mihai Macovei, 5. Valentin Ursache, 4. Cristian Petre (C), 3. Dragos Dima, 2. Bogdan Zebega, 1. Nicolae Nere
Rezerve: 16. Andrei Radoi, 17. Vasile Mariscariu, 18. Sorin Socol, 19. Valentin Popirlan, 20. Valentin Calafeteanu, 21. Csaba Gal, 22. Danut Dumbrava

GEORGIA: 15. Besiki Khamashuridze, 14. Irakli Machkhaneli, 13. Davit Kacharava, 12. Tedo Zibzibadze, 11. Lexo Gugava, 10. Merab Kvirikashvili, 9. Irakli Abuseridze (C), 8. Mamuka Gorgodze, 7. Shalva Sutiashvili, 6. Grigol Labadze, 5. Vakhtang Maisuradze, 4. Levan Datunashvili, 3. David Zirakashvili, 2. Jaba Bregvadze, 1. David Khinchagashvili
Rezerve: 16. Yuri Natriashvili, 17, Giorgi Zhghenti, 18. Giorgi Nemsadze, 19. Giorgi Chkhaidze, 20. Bidzina Samkharadze, 21. Irakli Chkhikvadze, 22. Lasha Malaguradze(sursa frr.ro)