duminică, 26 februarie 2012

Rusia 0 – 25 Romania

Romania a castigat  in Cupa Europeana a Natiunilor, impotriva Rusiei, desi acestia aveau avantajul terenului propriu, iar vremea la Soci nu a fost deloc favorabila unui meci de rugby, ploaia si vantul puternic dandu-le mari batai de cap jucatorilor.

Daniel Carpo deschide scorul in minutul 7, printr-un eseu netransformat de Vlaicu.

Cateva minute mai tarziu, Romania primeste un eseu de penalizare, dupa ce rusii au prabusit in multiple randuri gramada ordonata. De data asta, Vlaicu transforma si scorul la pauza este 0-12 pentru Stejari.

Repriza a doua este deschisa cu eseul lui Adrian Apostol in minutul 50. Vantul puternic nu ii permite lui Vlaicu sa transforme nici de aceasta data.

Cristian Petre profita de o actiune sustinuta a gramezii si reuseste o noua incercare pentru Stejari, scorul devenind 0-22.

Valentin Calafeteanu inchide tabela printr-o lovitura de pedeapsa in minutul 71. Partida se incheie cu scorul, 0-25 pentru Romania.