duminică, 12 februarie 2012

ITALIA 15 – 19 ANGLIA

Dupa ce saptamana trecuta Anglia s-a impus in fata Scotiei (6-13), astazi marcheaza cea de-a doua victorie in Turneul celor 6 Natiuni.

Orwen Farrell deschide scorul pentru englezi cu o lovitura de pedeapsa si aduce primele trei puncte pe tabela de marcaj.
In minutul 36 reuseste din nou sa aduca puncte din acelasi procedeu si Anglia conduce cu 0-6.

Doua minute mai tarziu, Giovanbattisto Venditti marcheaza primul eseu al partidei si scorul devine 5-6.

Italienii au ocazia sa preia controlul, dar Burton rateaza transformarea. Aproape de finalul reprizei, Tommaso Benvenuti reuseste un nou eseu pentru italieni dupa o interceptie aproape de mijlocul terenului, Burton transforma de aceasta data si scorul la pauza este in favoarea Italiei, 12-6.

Burton mai aduce trei puncte printr-o lovitura de pedeapsa in minutul 47 si englezii nu par sa mai aiba vreo sansa de redresare.

Finalul partidei, insa, apartine Anglei care domina jocul si reuseste sa inscrie un eseu prin Charlie Hodgson, Farrell transforma si scorul devine 15-13.

Italienii gresesc, iar Farrell profita si mai aduce sase puncte echipei prin doua lovituri de pedeapsa. Reuseste astfel sa marcheze 14 din cele 19 puncte ale Angliei. Fluierul final aduce o noua victorie Angliei, scor 15-19.

ITALIA – ANGLIA: 15-19

Italia: 15. Andrea Masi, 14. Giovanbattista Venditti, 13. Tommaso Benvenuti, 12. Gonzalo Canale, 11. Luke McLean, 10. Kris Burton, 9. Edoardo Gori, 1. Andrea Lo Cicero Vaina, 2. Leonardo Ghiraldini, 3. Martin Castrogiovanni, 4. Quintin Geldenhuys, 5. Marco Bortolami, 6. Alessandro Zanni, 7. Robert Barbieri, 8. Sergio Parisse
Rezerve: 16. Tommaso d’Apice, 17. Lorenzo Cittadini, 18. Antonio Pavanello, 19. Mauro Bergamasco, 20. Fabio Semenzato, 21. Tobie Botes, 22. Luca Morisi

Anglia: 15. Ben Foden, 14. Chris Ashton, 13. Brad Barritt, 12. Owen Farrell, 11. David Strettle, 10. Charlie Hodgson, 9. Ben Youngs, 1. Alex Corbisiero, 2. Dylan Hartley, 3. Dan Cole, 4. Mouritz Botha, 5. Tom Palmer, 6. Tom Croft, 7. Chris Robshaw, 8. Phil Dowson
Rezerve: 16. Rob Webber, 17. Matt Stevens, 18. Geoff Parling, 19. Ben Morgan, 20. Lee Dickson, 21. Jordan Turner-Hall, 22. Mike Brown