duminică, 12 februarie 2012

PORTUGALIA 32 - 33 RUSIA

Intr-o cursa nebuna spre victorie, Portugalia si Rusia au oferit astazi un joc spectaculos in Cupa Europeana a Natiunilor.

Portughezii au reusit o prima repriza foarte buna si conduceau surprinzator la pauza cu 20 la 16, cu doua eseuri marcate in fata rusilor.

Fara vedetele care joaca in Anglia, doar cu jucatorul lui Wasps – Victor Gresev pe teren, rusii au revenit in partea secunda, ducand scorul la 20-33 si parea ca nu vor avea probleme cu lusitanii.

Eseurile lui Gardener si Foro au dat insa peste cap planurile rusilor. Yannick Ricardo a reusit o transformare iar la scorul 32-33 a ratat din acelasi procedeu, privand practic Portugalia de o victorie in fata Rusiei.

Lusitanii sunt pe locul trei, in timp ce adversarii lor de astazi se claseaza pe patru, dar au si un meci mai putin disputat.

PORTUGALIA-RUSIA: 32-33

Portugalia: 15. António Aguilar, 14. Goncalo Foro, 13. Frederico Oliveira, 12. Carl Murray, 11. Bernardo Silveira, 10. Yannick Ricardo, 9. Francisco Pinto Magalhães, 1. Cristian Spachuk , 2. Michael Tadjer, 3. Jorge Segurado, 4. David Penalva, 5. Gonçalo Uva (Capt.), 6. Vasco Uva, 7. Julien Bardy, 8. Juan Severino.
Rezerve: 16. Vasco Marques, 17. Francisco Fernandes, 18. Juan Murre, 19. Rui D’Orey, 20. Luis Sousa, 21. José Pinto, 22. Joseph Gardener

Rusia: 15. Yuri Kushnarev, 14. Vladimir Ostroushko, 13. Dmitry Gerasimov, 12. Alexander Makovetsky 11. Denis Simplikevich, 10. Anton Ryabov, 9. Alexander Yanyushkin, 1. Vladimir Botvinnikov , 2. Valery Tsnobiladze, 3.Evgeny Matveev, 4. Denis Antonov, 5. Vladimir Boltenkov, 6. Andrey Temnov, 7. Andrew Garbuzov, 8. Victor Gresev
Rezerve: 16. Grégory Tsnobiladze, 17. Innokenty Zykov, 18. Paul Kvernadze, 19. Artem Fatahkov, 20. Alexander Shakirov, 21. Sergey Trishin, 22. Mikhail Babaev