sâmbătă, 7 mai 2011

Timisoara, Farul si Cluj au invins cu bonus in SuperLiga

Farul ramane in cartile pentru locurile 1-2, Clujul s-a distantat de ultimul loc cu o victorie in deplasare, Timisoara a trecut de Dinamo cu tot cu bonus ofensiv. Acesta este bilantul primelor 3 partide din etapa a VI-a a SuperLigii, lamurindu-se destul de mult ecuatia celor 4 din semifinale. Nu uitati ca duminica se joaca derbyul dintre Steaua si Baia Mare, important pentru locul 1.

In primele 2 meciuri s-au impus in mod clar echipele favorite, dupa partide cu multe puncte si eseuri. U Cluj a reusit prima sa victorie din aceasta competitie, invingand la Arad cu 38-5. A fost un meci cu 2 cartonase galbene in prima repriza, cate unul de echipa, dar si cu 3 eseuri clujene. Oaspetii si-au asigurat bonusul ofensiv imediat dupa pauza (6 incercari in total), lasandu-i pe aradeni sa inscrie eseul de onoare pe final.

Aradul ramane singura formatie fara victorie, ba chiar are doar 18 puncte inscrise si 392 de puncte primite in 7 meciuri, rezultand o medie de 2,5 puncte marcate si 56 primite pe meci.

In cealalta partida, Farul si CSM Bucuresti au oferit mai mult spectacol. Farul a marcat 4 incercari consecutive in doar 30 de minute, asigurandu-si bonusul ofensiv inca de la inceput. Jocul s-a mai strans apoi, CSM a prins curaj si meciul s-a animat, ajungandu-se in final la un scor general de 10-4 la incercari. Cu tot cu transformari, tabela a aratat 62-24 pentru Farul, victorie care ii duce pe constanteni la 2 puncte distanta de Steaua, cel putin pana la jocul de duminica.

In partida dintre Dinamo si Timisoara, oaspetii au demonstrat ca s-au inchegat ca echipa si au forta de a juca, cu sanse, in semifinale. Dinamo a condus o singura data, cu o penalitate la inceput, apoi timisorenii s-au distantat la 10-3, 17-6 sau 24-6 la pauza. In repriza a doua s-a animat meciul si Dinamo a revenit pana la 21-31, insa finalul a restabilit diferenta, 21-43. De notat cele 2 eseuri superbe personale ale lui Lemnaru dar si ambitia lui Dinamo, o echipa in crestere si cu mare potential.

Ultimul meci, derbyul dintre Steaua si Baia Mare, are loc duminica dimineata, de la ora 11:00